Daire kiralamadan sonra daire ile ilgili yapılacak işlemler yoğun ve koşuşturmacalı olacağı için önceden planlama yapmak daha kolay bir taşınma süreci sağlayacaktır.

       İşlerin iç içe geçmeden aksamasız yürümesi için öncelikle bir yapılacaklar listesi hazırlanması gerekir.

      Kira kontratı imzası ve taşınma arasındaki sürece önce yeni dairenin kapı kilidini değiştirmeyle başlayabilirsiniz.( Tadilat yapılacak dairelerde bunu taşınma öncesi son adım olarak da bekletebilirsiniz.) Böylece süre içerisinde çeşitli yerlere dağılmış olması muhtemel anahtar kopyalarını etkisiz hale getirmiş ve güvenliği sağlamış olursunuz.

     Öncelikle daire içerisindeki doğramalar, kapılar, musluklar, giderler, aspratör, kombi elektrik düğmelerinin çalışmasında ,  elektrik su tesisatında her hangi bir aksama olup olmadığını mümkün olduğunca kontrol etmeniz gerekir. Elektrik su ve doğalgaz kapalı olabileceğinden bazı kontrolleri daha sonraya bırakmak zorunda kalabilirsiniz.

     İkinci adım olarak elektrik , su ve varsa doğalgaz gibi öncelikli ihtiyaçları gidermeye yönelmeniz gerekmektedir.Çünkü bunların açılması da bir kaç gün sürebilir.İlgili firmaların internet sitelerinde baş vuru için gerekli evraklar, tutarlar ve başvuru kanalları belirtilmektedir. Yazıyı yazdığım bu gün için bu şartları biliyorum ama gün be gün şartlar değiştiği ve geliştiği için net yazmıyorum.Şunu da belirtiyim ki başvuruya gitmeden ilgili firmaların çağrı merkezleriyle görüşüp internet yada çağrı merkezi üzerinden başvuru alıp almadıklarını ve diğer bilgileri alabilirsiniz.Başvurularda mülk sahibinin size vereceği zorunlu deprem sigorta poliçesini bulundurmayı , poliçe tarihinin güncelliğini kontrol etmeyi unutmayın.Mümkünse eski kiracıdan kalan bir fatura örneğini ( genelde kalıyor posta kutusunda) tesisat numarasını bildirmek için yanınızda bulundurabilirsiniz.

     Devamında eşya öncesi dairede yapılması gerekenler varsa ( boya, tadilat, temizlik...vb.) bunların öncelikle zaman ve bütçe planlamasını yapmanız gerekmektedir.Eşya varken bunların yapılması zordur. Bir örnek olay olarak tiner bazlı bir boya ile boyanmış daire, boya bittiği akşam havalandırılmadan eşyaları yerleştirip yaşamaya başlamak sizi rahatsız edecektir.Buna mecbur kalmamak için planlama yapmak şarttır.

     Bu işler içerisinde nakliye planlaması yapmak için son güne kalmamak gerekir.

     Buraya kadar olan işlemleri bitirdikten sonra adres değişikliği bildiriminizi yapmanız gerekmektedir. İster ilgili mahalle muhtarlığında , ister E-Devlet üzerinden değişikliğinizi kolayca yapabilirsiniz. 2020 yılı için; 5490 sayılı Kanunun 50 inci maddesinde belirtilen adres bildirim yükümlülüğünü süresi içinde yerine getirmeyen kişiler için 87,00 TL, gerçeğe aykırı adres beyanında bulunan kişiler için ise 1800,00 TL idari para cezası uygulanmaktadır. ( https://www.nvi.gov.tr/sss-adres-islemleri )

 

     Yeni yuvanızda sağlık ve huzurla yaşamanız dileğiyle.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile